گیاه آپارتمانی

همه چیز درباره نگهداری گل آنتوریوم

نگهداری-گل-آنتوریوم

روش نگهداری گل آنتوریوم

آنتوریوم (anthurium) که به  آن گل فلامینگو (flamingo flower) یا پالت نقاش هم می گویند، با برگ های سبز براق و گل های چرمی و با شکوه، یکی از گیاهان خیره کننده و مناسب برای محیط های آپارتمانی می باشند.

همچنین، این گل جلوه ای از لوکس بودن را به فضای داخلی می بخشد. خوشبختانه نگهداری گل آنتوریوم کار سختی نیست و در صورت فراهم شدن شرایط مناسب در خانه ویا محل کار رشد می کند.

راهنمای کوتاه : گل آنتوریوم را باید در گلدانی با خاک اسیدی کاشت که در عین حال دارای زهکشی مناسبی هم باشد، یعنی در هنگام آبیاری، آب اضافی از انتهای گلدان خارج شود. این گیاه هوای مرطوب را دوست دارد و دمای ۱۵ تا ۳۲ درجه سانتیگراد برایش ایده آل است. آنتوریوم به آبیاری کمی احتیاج دارد و فقط زمانی به گیاه آب دهید که چند سانت بالایی خاک گلدان خشک شده باشد، همچنین می توانید در فصول رشد (بهار و تابستان) به آن کود هم بدهید.

گل های فلامینگو با پیروی از توصیه های ساده ی بالا زنده می مانند. اما اگر واقعاً می خواهید در نگهداری گل آنتوریوم موفق باشید، ادامه مطلب را بخوانید و ما به شما می گوییم که چگونه از این گیاه زیبا نهایت استفاده را ببرید.

نگهداری-انواع-آنتوریوم

نحوه آبیاری گل آنتوریوم به چه شکل است؟

قبل از آبیاری آنتوریوم اجازه دهید تا چند سانت بالایی خاک خشک شود، در یک روش ساده و به صورت عملی می توانید انگشت خود را در خاک فرو کنید، اگر احساس خشکی در خاک را داشتید می توانید به گیاه آب بدهید. همواره آبیاری کامل داشته باشید به طوری که آب از سوراخ های انتهایی گلدان خارج شود.

در طول فصول رشد (بهار و تابستان)، می توانید هفته ای یکبار به گیاه خود آب دهید. با این وجود، در طول زمستان که گیاه به خواب می رود (رشد کند می شود)، احتمالاً آنتوریوم فقط هر دو هفته یک بار به آب احتیاج دارد. اینکه گیاه به چه میزان آبیاری نیاز دارد کاملا به شرایط محیطی شما بستگی دارد که گیاه در آن قرار دارد، شما باید بتوانید با توجه به مشاهدات و نیازهای گیاه خود بهترین الگو را برای آبیاری انتخاب کنید.

بیش از حد به گیاه آب ندهید و نگذارید که زیرگلدانی همواره پر از آب باشد! زیرا پوسیدگی ریشه ایجاد می شود که می تواند منجر به مرگ آنتوریوم شود. از طرف دیگر، اجازه ندهید که خاک کاملاً خشک شود، که این امر می تواند منجر به مشکلاتی در رشد و سلامت گیاه شود.

آیا آنتوریوم به شرایط مرطوب نیاز دارد؟

آنتوریوم بومی مناطق گرم و مرطوب گرمسیری اکوادور و کلمبیا می باشد، و به عنوان یک گیاه همیشه سبز در زیستگاه طبیعی خود محسوب می شود. این گیاه جز اپی فیت ها (epiphyte) محسوب می شود و از درختان جنگل به عنوان پشتیبانی برای خود استفاده می کند.

بنابراین، طبیعی است که آنتوریوم برای رشد مناسب در خانه به محیط مرطوب احتیاج دارد. حفظ سطح رطوبت حدود ۸۰ درصد، بسیار برای گیاه مناسب است.

اگر شما دارای چند گلدان در منزل خود هستید، می توانید با تهیه یک دستگاه رطوبت ساز، رطوبت مورد نیاز گیاهان خود را با کمترین تلاش فراهم کنید. همچنین می تونید از روش های دیگری مانند “سینی رطوبت” و … هم استفاده کنید.

برای کمک به حفظ رطوبت مورد نیاز، آنتوریوم خود را نزدیک به سیستم گرمایشی یا دریچه ای که هوای گرم و خشک تولید می کند قرار ندهید.

 

دمای مناسب برای نگهداری گل آنتوریوم چقدر است؟

بهترین رشد گل آنتوریوم به عنوان یک گیاه گرمسیری، هنگامی است که دمای داخل خانه یا محل کار خیلی سرد یا خیلی گرم نباشد و در دامنه ۱۵ تا ۳۲ درجه سانتیگراد (۶۰ تا ۹۰ درجه فارنهایت) حفظ شود. با این حال، هنگامی که دمای داخل خانه در شب حدود ۲۰ درجه سانتیگراد و در روز در حدود ۳۰ درجه سانتیگراد باشد، آنتوریوم بهترین رشد را دارد.

اگر می خواهید هنگام گرم شدن هوا در بهار به آنتوریوم خود در فضای باز استراحت دهید، حتماً شب ها هنگامی که دمای هوا کاهش می یابد و به زیر ۱۰ درجه سانتیگراد (۵۰ درجه فارنهایت) می رسد، آن را به داخل خانه برگردانید تا آسیب نبیند.

نور مناسب نگهداری گل آنتوریوم
نور مناسب نگهداری گل آنتوریوم در منزل و محل کار

نور مورد نیاز برای نگهداری گل آنتوریوم در فضاهای داخلی چقدر است؟

بهترین موقعیت از نظر نور برای نگهداری گل آنتوریوم در داخل خانه یا محل کار، جایی است که نور غیر مستقیم متوسط یا روشن دریافت می کند. با این حال، در طول زمستان در حالی که گیاه در خواب زمستانی است، نور کمتری را تحمل می کند. گیاه آنتوریوم را در مکانی قرار ندهید که نور مستقیم و روشن دریافت می کند، خصوصا بعدظهرها، چراکه باعث سوختگی برگ ها می شود.

خوب است به یاد داشته باشید که آنتوریوم در محیط بومی خود، زیر سایه ی شاخ و برگ درختان رشد می کند و به همین دلیل از اشعه مستقیم خورشید در امان هستند.

 

نور نامناسب سبب چه مشکلاتی برای آنتوریوم می شود؟

نور چه کم باشد و چه زیاد، باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای گیاه می شود. به طور مثال نور مستقیم زیاد، باعث سوختن شاخ و برگ گیاه و از آن طرف نور کم هم می تواند سبب کم رنگ شدن برگ ها و گل شود.

شرایط نوری نامناسب، گاها این ذهنیت را برای شما ایجاد می کند که گیاه دچار کمبود مواد مغذی شده و به کود اضافی نیاز دارد! در حالی که گیاه آنتوریوم شما فقط به نور بیشتری احتیاج دارد. ضمنا اگر شرایط نوری خیلی کم باشد، آنتوریوم تولید گل را متوقف می کند.

گل های آنتوریوم

اگرچه شاخ و برگ های گرمسیری، قلبی شکل و براق گیاه آنتوریوم جذاب هستند و به خانه ی شما شکوه و زیبایی می بخشند، اما ستاره های این نمایش، گل های بی نهایت زیبای آنتوریوم است که در رنگ های مختلف و در میان ساقه های سبز آن متولد و شکوفه می شوند.

گلهای واقعی آتوریم فقط برجستگی های ریزی هستند که در امتداد برآمدگی انگشت مانند رشد می کنند و spadix نامیده می شوند که غالباً کل قسمت اسپادیکس بهمراه قسمت چرمی براق به عنوان گل در میان عموم مردم شناخته می شود.

 

سوال: آیا آنتوریوم ها هر سال گل می دهند؟

گل آنتوریوم می تواند بیش از سه ماه دوام داشته باشد و در صورت فراهم بودن نور کافی و مراقبت خوب، شکوفه های جدیدی را در تمام طول سال می هد. گیاهان آنتوریوم می توانند سال ها زندگی کنند و بارها و بارها شکوفا شوند. آنها در زمستان و یا اگر در مکان کم نور باشند، گل کمتری تولید می کنند.

چرا آنتوریوم من اصلا گل نمی دهد؟

اینکه چرا گلدان آنتوریوم شما گل نمی دهد، می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. برای حل این مشکل بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که مطمئن شوید نیازهای اساسی گیاه برای رشد سالم در داخل خانه یا محل کار برآورده شده است یا نه. برای تامین این نیازهای اساسی کافی ست به موارد زیر دقت کنید:

 • دقت داشته باشید خاک آنتوریوم شما حاصلخیز باشد و تخلیه آب در آن به خوبی انجام شود.
 • از گلدان هایی که دارای زهکشی در کف هستند، استفاده کنید.
 • زمانی به گیاه آب بدهید که چند سانت بالایی خاک خشک شده باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که آنتوریوم رطوبت کافی دریافت می کند.
 • یک ماه در میان به آن کود بدهید- کود گیاهان آپارتمانی حاوی فسفر بالا و استفاده از آن در نیمه قدرت.
 • آنتوریوم خود را در جایی قرار دهید که در طول روز، نور غیر مستقیم متوسط ​​و روشن به آن بتابد.

اگر آنتوریوم شما در شرایطی باشد که در آن راضی نیست، ممکن است کمتر گل بدهد و یا اینکه اصلا شکوفه نزند. به همین دلیل اطمینان از اینکه گیاه به اندازه کافی نور دریافت می کند برای تولید گل بسیار مهم است.

چرا آنتوریوم من کم گل می دهد؟

اگر آنتوریوم شما از شرایط رشد خود راضی و سرحال است اما فقط میزان گلدهی آن کم است، نگران نباشید! چراکه گیاه شما بالغ است و احتمالاً مشکلی هم ندارد و در حد طبیعی خود گلدهی می کند.

دانستن عادت های شکوفه دهی آنتوریوم، می تواند نگرانی های بی مورد شما را برطرف کند. آنتوریوم بالغ نسبت به گیاهان نارس گل های بزرگتری تولید می کند و بیشتر در طول سال شکوفا می شود.

حتی در بهترین حالت مراقبت از گیاه آنتوریوم، این گیاه به طور متوسط در هر چرخه گلدهی تقریباً شش گل تولید می کند، بنابراین نباید این انتظار را داشته باشید که گیاه شما پوشیده از گل و شکوفه باشد. نکته قابل توجه در مورد شکوفه ها این است که ماندگار هستند و حدود ۶ الی ۱۲ هفته رنگارنگ و سرحال می مانند. حتی به عنوان گل های شاخه بریده، گل های آنتوریوم حدود شش هفته دوام می آورد.

نگهداری-گل-آنتریوم

آیا گیاه آنتوریوم به کود نیاز دارد؟

برای اینکه در نگهداری گل آنتوریوم خود بصورت شاد و سالم موفق باشید و میزان گلدهی آن را نیز افزایش دهید، هر دو ماه یک بار کود بدهید. می توانید از محلول های ترکیب در آب با میزان فسفر بالا استفاده کنید، این کودها می توانند باعث افزایش میزان گلدهی گیاه آنتوریوم شود.

می توانید کود را هنگام آبیاری با استفاده از مخلوط نیمه استحکام و آبیاری استفاده کنید تا زمانی که از سوراخ های تخلیه زیر استفاده شود.

بهترین زمان برای کود دادن به این گیاه، فصل بهار و کل ماه شهریور است، زمانی که گیاه به طور فعال در حال رشد است. کوددهی را در فصول پاییز و زمستان متوقف کنید، زیرا گیاه به خودی خود در خواب زمستانی ست که این باعث می شود به طور طبیعی رشد کند شود.

آیا لازم است برای از بین بردن نمک به وجود آمده از کود، خاک را شستشو دهم؟

اگرچه آنتوریوم ها در مقایسه سایر گیاهان گلدانی تغذیه سنگینی ندارند، اما نمک های محلول در کودها می توانند در مخلوط خاک گلدان جمع شوند و باعث سوختن شاخ و برگ های گیاه بشوند. به طوری کلی، شستشوی خاک به صورت هر دو ماه یک بار روش خوبی ست تا تجمع نمک را از بین ببرد.

انجام این فرایند نمک زدایی کار بسیار آسانی است! کافی است گلدان را به سینک ظرفشویی برسانید و خیلی آرام زیر شیر آب قرار دهید تا آب از سوراخ انتهایی گلدان خارج شود، اجازه دهید این کار چند دقیقه ادامه یابد. با انجام این کار به طور منظم، اطمینان حاصل می شود که نمک حاصل از کود از خاک خارج می شود. نگهداری گل آنتوریوم

خاک-مناسب-نگهداری-گل-آنتوریوم

خاک مورد نیاز آنتوریوم چیست؟

 

بهترین خاک برای رشد آنتوریوم، خاک درشت، زهکشی شده و حاصلخیز با PH 5/5 تا ۵/۶ می باشد. شما می توانید مخلوط خاک مورد نیاز خود را با ترکیبی مساوی از پیت، پرلیت و پوست کاج درست کنید. اگر نمی خواهید مخلوط خود را درست کنید، استفاده از خاک های موجود در بازار یا ترکیب ارکیده نیز به خوبی عمل می کنند، اما از خاک گلدان یا خاک سطحی استفاده نکنید! زیرا به طور کلی بسیار سنگین است و رطوبت را بیش از حد حفظ می کند و منجر به مشکلات پوسیدگی ریشه می شود.

دانستن این نکته هم مفید است که نگهداری گل آنتوریوم در زیستگاه بومی خود در بین شاخه های درختان و مخلوطی از خزه و برگ انجام می شود.

گلدان آنتوریوم چند وقت یک بار باید تعویض شود؟

گیاه آنتوریوم تقریبا هر دو یا سه سال یک بار نیاز به تعویض دارد وآن هم زمانی که گیاه از گلدان بزرگ تر می شود. تشخیص اینکه آیا زمان تعویض گلدان است کار بسیار آسانی ست. کافیست به رشد ریشه ها دقت کنید، در این حالت ریشه ها از سوراخ انتهایی گلدان بیرون می زنند و یا اینکه در سطح خاک به صورت دایره ای شکل در می آیند. نگهداری گل آنتوریوم

چطور گلدان آنتوریوم خود را عوض کنیم؟

اگر آنتوریوم شما علائمی از رشد (که در بالا گفته شد) درظرف فعلی نشان داد،  وقت آن است که گلدانش را بزرگ تر کنید. گلدانی که انتخاب می کنید باید کمی بزرگتر از گلدان فعلی باشد، زیرا استفاده از یک گلدان بیش از حد بزرگ به معنای بیش از حد مرطوب بودن خاک است که این خود منجر به مشکلات پوسیدگی ریشه می شود.

اطمینان حاصل کنید که گلدان جدید دارای سوراخ های تخلیه زیرین است، ابتدا حدود یک چهارم آن را از مخلوط خاک جدید پر کنید. آنتوریوم را به آرامی از گلدان فعلی آن خارج کرده و در گلدان جدید قرار دهید، در صورت لزوم ریشه هایی را که از سوراخ های زهکشی خارج شده اند را جدا کنید، بنابراین بدون نیاز به فشار از ظرف خارج می شود.

آنتوریوم را در گلدان جدید قرار دهید و روی آن را با مخلوط خاک تازه بپوشانید، مطمئن شوید که گیاه را عمیق تر از حالت اولیه در خاک فرو نکرده باشید، سپس خاک را با استفاده از انگشتان خود به سمت اطراف گیاه فشار دهید تا محکم و فشرده شود و در آخر هم به خوبی به آن آب دهید و در نهایت ظرف جدید را در محلی که گیاه در ابتدا در حال رشد بوده، قرار دهید.

فروش ویژه :

بهترین گلدان برای آنتوریوم چیست؟

نگهداری گل آنتوریوم در چه نوع گلدانی مناسب است؟

هنگامی شما یک گلدان آنتوریوم خریداری می کنید، معمولا گلدان آن تا حدود دو سال نیاز به تعویض ندارد. با این حال، اگر می خواهید گل خود را در یک ظرف تزئینی بکارید و یا زمان تعویض گلدان فرارسیده است، مهم ترین نکته و بزرگترین نیاز در یک ظرف جدید، این است که کف آن دارای سوراخ تخلیه باشد تا از پوسیدگی گیاه جلوگیری شود.

اینکه گلدان شما پلاستیکی باشد یا سفالی خیلی تفاوتی در رشد گیاه آنتوریوم شما ندارد! (یا هر نوع گلدان دیگری). تفاوت این ها بیشتر در نوع و میزان آبیاری خواهد بود. به طور مثال گلدان هایی که از خاک رس ساخته می شوند (مثلا سفالی) به دلیل اینکه آب خود را زودتر از دست می دهند، نسبت به گلدان های پلاستیکی نیاز به آبیاری بیشتری دارند.

در هر صورت اگر تصمیم به تعویض گلدان دارید حتما دقت داشته باشید که:

 • اگر فقط نیاز به تغییر دکور و گلدان دارید (یعنی اندازه گلدان فعلی برای آنتوریوم شما کافی است)، گلدان جدید به همان اندازه گلدان قبل باشد.
 • اما اگر گیاه از گلدان فعلی خود بزرگتر شده و نیاز به تعویض دارد، آن را گلدانی بکارید که فقط کمی بزرگتر باشد. استفاده از یک گلدان بزرگ می تواند منجر به مرطوب ماندن بیش از حد خاک شود که این خود عاملیست که می تواند سبب مشکلاتی مانند پوسیدگی گیاه شود.

تجربه نشان داده کاشتن یک جفت از گیاهان خانگی خصوصا آنتوریوم در یک گلدان، برای آنها بسیار خوب است. همچنین گاهی پیش می آید که شما می خواهید گیاه خود را در یک گلدان زینتی قرار دهید که دارای زهکشی مناسبی نیست. یک راه حل ساده این است که گیاه خود را در یک گلدان که دارای زهکشی مناسبی است بکارید وسپس آن را همانگونه در گلدان تزئینی خود قرار دهید. این کار به شما اینقدر آزادی می دهد که یک گلدان تزئینی را به دلخواه انتخاب کنید.

آیا آنتوریوم به هرس احتیاج دارد؟

نه

تنها هرس گیاه آنتوریوم، چیدن گل های پژمرده و حذف شاخ و برگ های مرده یا آسیب دیده است. به این نکته دقت داشته باشید که هنگام هرس، همیشه از ابزارهای تمیز استفاده کنید تا هیچ بیماری را به آنتوریوم منتقل نکنید. این کار به راحتی پاک کردن تیغه ها با الکل است.

نحوه تکثیر یا قلمه زدن آنتوریوم به چه شکل است؟

جدا کردن بوته

برای زیاد کردن و تکثیر آنتوریوم کافیست در فصل بهار یک گیاه بالغ را به دوقسمت یا بیشتر تقسیم کنید. ریشه را با احتیاط و به آرامی به چند قسمت جدا کرده و طبق معمول بکارید. اطمینان حاصل کنید که هر بخش حداقل یک برگ و ریشه سالم داشته باشد.

آنتوریوم چقدر بزرگ می شود؟

البته پاسخ این سوال به عوامل مختلفی مانند نوع آنتوریوم، شرایط محیطی و غیره بستگی دارد. اما به طور کلی این گیاه در دوران بلوغ خود بین ۶۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می کند. ( هم به صورت عرضی و هم ارتفاع آن)

این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که آنتوریوم ها سرعت رشد نسبتاً کندی دارند و رسیدن به اندازه بالغ ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد.

آیا آنتوریوم میوه هم می دهد؟!؟

بله

اگر اسپادیکس (spadix) یا همان مادگی در مرکز گل آنتوریوم گرده افشانی شود، در نهایت خوشه های کوچکی از میوه های قرمز توت مانند تولید می کند.

آیا آنتوریوم در حمام هم رشد می کند؟

بله اگر نور باشد.

حمام به دلیل داشتن رطوبت بالا محیط خوبی برای رشد آنتوریوم می باشد اما تنها مشکل آن نور است. به شرطی که حمام نور کافی داشته باشد، آنتوریوم در حمام کاملاً رشد می کند.

ماندگاری آنتوریوم چقدر است؟

اگر از آنتوریوم خود به درستی مراقبت می کنید، باید بتوانید سال ها از سرسبزی و گل های عجیب آن لذت ببرید.

گل های آنتوریوم چه رنگی هستند؟

روزگاری، آنتوریوم (گل فلامینگو) فقط در طیف رنگ های قرمز موجود بود، اما امروزه می توانید انواع مختلفی از رنگ های صورتی، سفید، سبز، بنفش، مشکی، لب ماتیکی و حتی ترکیبی از رنگ ها را مشاهده کنید.

انواع-رنگ-گل-آنتوریوم

آیا آنتوریوم یک گیاه سمی است؟

بله 

آنتوریوم حاوی کریستال های کلسیم اگزالات (calcium oxylate) است که برای انسان، گربه ها و سگ ها سمی است. بنابراین گیاه خود را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان کنجکاو دور نگه دارید. خوردن این ماده باعث تحریک غشاهای مخاطی و لوله های گوارشی می شود.

چرا آنتریوم من رشد نمی کند؟

به میزان نور و کوددهی توجه کنید. 

رشد آنتوریوم ها فقط در زمستان ها و آن هم زمانی که به خواب زمستانی می روند، متوقف می شود، این وضعیت معمولا تا بهار و وقتی که هوا گرم شود ادامه دارد.هنگام نگهداری گل آنتوریوم شما در ظاهر سالم است اما رشد آن به نسبه مناسب نیست، باید بدانید که گیاه شما از برخی شرایط محیطی ناراضی ست.

دلیل اصلی ممکن است عدم نور کافی باشد. نگهداری گل آنتوریوم در بهترین حالت، در یک نقطه از خانه یا محل کار با دریافت نور غیر مستقیم متوسط و زیاد رشد بهتر است . همچنین شما می توانید برای تقویت آن از کودهای مختلف هم استفاده کنید.

دلیل زرد شدن برگ های گل آنتوریوم چیست؟

شایع ترین دلیل آبیاری زیاد می باشد

یکی از علل اصلی زرد شدن برگ ها آبیاری بیش از حد است، این زردی معمولا اینگونه است که از یک قسمت شروع می شود و در نهایت کل برگ را در بر می گیرد.

همانطور که در بالا گفته شد، راه ساده برای جلوگیری از این موضوع این است که قبل از آبیاری از خشک بودن سطح خاک مطمئن شده و بعد اقدام به آبیاری نمایید.

وقتی صحبت از آبیاری آنتوریوم می شود، بهتر است یک بار کاملا سیراب شود تا اینکه مرتباً و زیاد آبیاری شود!

برای چندمین بار تاکید می شود که فقط زمانی به گیاه آب دهید که چند سانتی متر بالای خاک خشک باشد، و آبیاری هم به حدی باشد که گیاه کاملا سیراب گردد و آب اضافی از انتهای سوراخ گلدان خارج شود.

دلیل قهوه ای شدن برگ های آنتوریوم چیست؟

اگر شرایط محیطی و رشد گیاه مناسب است و در عین حال نوک برگ های آنتوریوم شما قهوه ای شده، به احتمال زیاد خاک را خیلی خشک نگه می دارید. انگشت خود را به خاک بچسبانید و اگر دیدید خشک است، به گیاه آنقدر آب دهید تا از سوراخ های تخلیه زیر گلدان خارج شود.

شما باید با توجه به خشکی سطح خاک گلدان آنتوریوم، یک برنامه آبیاری منظم برای خود معین کنید. به طور کلی می توان گفت که گیاه در فصول رشد (بهار و تابستان) به هفته ای یک بار و در فصل زمستان به دو هفته یک بار آبیاری نیاز دارد.

از آنجایی که این لکه های قهوه ای حتی پس از اصلاح مشکل آبیاری روی برگ های آسیب دیده باقی خواهد ماند، می توانید قسمت های قهوه ای شده را با یک قیچی تمیز هرس کنید.

چرا برگ های آنتوریوم درخشش خود را از دست می دهند؟

مهمترین دلیل از دست دادن درخشش و براقیت برگ ها در آنتوریوم، نبود رطوبت کافی برای گیاه است، در این صورت رنگ برگ های گیاه به سمت سبز کم رنگ و بی روح متمایل می شود. به یاد داشته باشید، آنتوریوم ها در زیستگاه طبیعی خود گیاهان جنگلی هستند که در یک محیط مرطوب زندگی می کنند.

شما می توانید با افزایش رطوبت اطراف گیاه این مشکل را برطرف کنید. به طور مثال می توانید یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

 • استفاده از دستگاه رطوبت ساز
 • انجام غبار پاشی یا اسپری آب
 • گذاشتن گلدان روی سینی سنگ ریزه هایی که از آب پر شده است (گلدان روی سنگ ریزه های قرار دارند و قسمت پایینی سنگ ها در داخل آب قرار دارند)

 

چرا وسط برخی از برگ های آنتوریوم بی رنگ و نوک آن قهوه ای می شوند؟

اگر نوک برگ های آنتوریوم شما قهوه ای و وسط آن سفید شده است، این معمولاً ناشی از مشکل روشنی زیاد و شدت نور است.

در ضمن تعداد زیاد لکه های خشک و قهوه ای روی برگ ها، اغلب نشانه آفتاب سوختگی است. هنگام بررسی محل قرارگیری گیاه احتمالاً متوجه خواهید شد که به جای نور غیر مستقیم و روشن، نور مستقیم خورشید به آن تابیده است.

اگرچه گیاه آنتوریوم نور روشن غیر مستقیم را تحمل می کند و بهترین گلدهی را در این شرایط خواهد داشت، اما باید دقت داشته باشید که آسیب شاخ و برگ زمانی اتفاق می افتد که گیاه در معرض تابش آفتاب مستقیم باشد. با انتقال آنتوریوم به منطقه ای که نور آن زیاد نیست، می توانید به راحتی این مشکل را برطرف کنید.

عوارض کوددهی بیش از حد به آنتوریوم چیست؟

ظاهر شدن عوارض بر روی برگ گیاه بصورت سوختگی

بعضی اوقات نوک برگ های قسمت های پایینی گیاه، قهوه ای می شوند و برگ ها حالت سبزی پرنگ خود را از دست می دهند. اگر مطمئنید که گیاه نور کافی دریافت می کند و زیاد هم آبیاری نمی کنید، ممکن است دلیلش این باشد که گیاه شما از کود زیاد رنج می برد.

همانطور که احتمالاً حدس می زنید، باید میزان و دفعات مصرف کود را کاهش دهید. با استفاده از کودهای گیاهی محلول در آب که در نیمه قدرت استفاده می شوند، آنتوریوم شما رشد می کند.

بهترین اقدام برای آنتوریوم آسیب دیده این است که ظرف را به سینک ظرفشویی ببرید و خاک را به آرامی با آب بشویید تا نمک های جمع شده از بین بروند. اجازه دهید آب حدود ۵ دقیقه به آرامی از داخل خاک عبور کند و سپس با دقت آنتوریوم را از گلدان خارج کرده و میزان آسیب دیدگی ریشه ها را بررسی کنید. با استفاده از یک قیچی تمیز و استریل شده، قسمت های آسیب دیده یا مرده را با دقت ببرید و آنتوریوم را دوباره در گلدان قرار دهید.

درمان پوسیدگی ریشه آنتوریوم

گاهی اوقات متوجه می شوید که نواحی اطراف ساقه اصلی آنتوریوم سیاه و ضعیف شده است، این اتفاق می تواند یک زنگ خطر باشد که اغلب نشانه ای از پوسیدگی ریشه است. همچنین ممکن است مشاهده کنید که برگ های پیر در حال از دست دادن رنگ سبز خود می باشند و روز به روز زردتر می شوند و در آخر هم کل گیاه پژمرده می شود.

اگر قسمت های زیادی از گیاه به سرعت در حال پوسیدگی سیاه رنگ هستند، به احتمال زیاد نمی توانید آنتوریوم خود را نجات دهید، اما اگر فقط قسمت کوچکی ار گیاه دچار این آسیب شده است، می توانید برای نجات گیاه دستورالعمل زیر را سریعا انجام دهید.

 • آنتوریوم را به آرامی از گلدان خود خارج کرده و خاک اضافی آن را تمیز کنید و میزان آسیب دیدگی گیاه را به دقت بررسی کنید. سپس قسمت های آلوده و سیاه شده را با یک قیچی تمیز و استریل شده هرس کنید.
 • قبل از اینکه گیاه را دوباره در گلدان قرار دهید، گلدان را خوب با آب و صابون بشویید تا ضدعفونی شود.
 • گیاه آنتوریوم را دوباره در همان عمقی که از ابتدا بود، بکارید.
 • سعی کنید از مخلوط خاکی استفاده کنید که سبک و دارای زهکشی خوبی باشد. خاک بیش از حد سنگین به خوبی تخلیه نمی شود و فقط منجر به بروز مجدد مشکل پوسیدگی می شود.
 • تا چند روز به گلدان جدید آب ندهید و طبق قاعده آبیاری آنتوریوم، تا وقتی خشکی سطح خاک در اثر لمس احساس نشد، به آن آب ندهید.

آفات و بیماری های در نگهداری گل آنتوریوم

کنه تارعنکبوتی

کنه تار عنکبوتی (Spider Mites)

راه تشخیص مبتلا بودن گیاه آنتوریوم به کنه های عنکبوتی بسیار آسان است. کافی است که گیاه خود را به آرامی تکان دهید! اگر بعد از این تکان، حشره های کوچک و سفید در اطاف گیاه به پرواز درآمدند، معلوم می شود که آنتوریوم شما به کنه های تارعنکبوتی دچار شده است. این کنه ها همچون آنتوریوم شرایط محیطی مرطوب را دوست دارند و در آن رشد می کنند.

مبارزه غیر شیمیای

یکی از راه های درمان این مشکل کاهش آبیاری است، تا سطح خاک خشک نشده، به آن آبی ندهید. کنه های عنکبوتی شیره ی گیاه را می مکند و می توانند به سرعت به آنتوریوم شما آسیب برسانند. همچنین این کنه های می توانند به سایر گلدان های داخل منزل شما نیز سرایت کنند، پس علاوه بر اینکه شما باید سریعاً مشکل را درمان کنید، باید گلدان آفت زده را نیز تا آنجایی که ممکن است از سایر گلدان ها دور نگه دارید.

بهترین سم برای دفع کنه تار عنکبوتی

در مورد بیماری شدید مبارزه شیمیایی با استفاده از سموم کنه کش اختصاصی یا حشره کش – کنه کش مانند مایتاک، مروسید، امایت، نیسورون، نئورون و دانیتول و ….طبق دستور العمل شرکت تولید کننده اقدام نمایید.

استفاده ی متناوب از کنه کشهای مختلف الزامی است تا از بروز مقاومت در کنه ها به سموم کنه کش پیشگیری و جلوگیری شود.

کنه-تار-عنکبوتی-آنتوریوم

شته (Aphids)

شته ها همچون کنه های تارعنکبوتی، حشره هایی هستند که شیره گیاه را می مکند و می توانند آنتوریوم هایی را که در شرایط خیلی مرطوب رشد کرده اند، آلوده کنند. این حشرات ریز و گلابی شکل دارای رنگ های مختلفی هستند و به صورت گروهی به زیر برگ ها و یا ساقه های جدید و تازه می چسبند. اگر مشکل برطرف نشود، آن ها می توانند سایر گیاهان داخلی شما را نیز آلوده کنند.

مبارزه غیر شیمیای

می توانید با یک پارچه مرطوب و خیس، آن ها را از روی گیاه پاک کنید و فقط در صورت خشک شدن سطح خاک، به گیاه خود آب بدهید و یا با استفاده از فشار آب آن ها را از روی برگ گیاه شسته و پاک نمایید.

بهترین سم برای دفع شته

اگر تعداد شته ها زیاد بوده و با فشار آب از میان نمی روند با استفاده از سموم در دسترس (صابون حشره کش، مالاتیون، دیازینون، فنیتروتیون) و باتوجه به نوع سم و میزان غلظت آن شروع به اسپری محلول به تمام برگ ها، ساقه ها و جوانه های گیاه آپارتمانی خود کرده و هر چند روز یکبار این عمل را تکرار نمایید(استفاده از دستورالعمل سازنده سم در اولویت نحوه مصرف می باشد)

فراموش نکنید که این حشرات ریز در زیر برگ ها پنهان می شوند. سم پاشی را تا حداقل ۳ هفته ادامه داده تا آثار از بین رفتن شته را ببینید .

شپشک-آرد-آلود-گیاه-آنتوریوم

شپشک آردی یا پوستی (Mealybugs)

این شپشک ها هم جز حشراتی هستند که از شیره گیاه تغذیه می کنند و آن را می مکند. شپشک آردی جز آفت های رایج است که در شرایط بیش از حد مرطوب خانه یا محل کار ایجاد می شود وراه تشخیص و شناسایی آن نیز ساده است. این حشرات به صورت توده های پنبه ای شکل بر روی برگ ها و قسمت های تازه ی گیاه تشکیل می شوند. مانند کنه های عنکبوتی و شته ها، این شپشک ها هم در صورت عدم درمان، می توانند سایر گیاهان داخلی شما را نیز آلوده کنند.

مبارزه غیر شیمیای

با استفاده از یک پارچه یا دستمال کاغذی ، شپشک آرد آلود را از روی گیاه خود برداشته و مطمئن شوید که بر روی گیاه شما اثری از آنها نیست و در محل هایی که مقداری از پودر سفید باقی مانده با یک آبپاش مقداری محلول صابون و آب اسپری نمایید تا خشک زده و از بین بروند (حداقل ۲ هفته و در چند نوبت انجام شود).

از الکل صنعتی هم برای حذف به صورت موضعی می توان استفاده کرد به این ترتیب که قسمت های آلوده را با یک دستمال آغشته به الکل پاک کرده و طی دو هفته حداقل ۳ بار این کار را انجام دهید

بهترین سم برای دفع شپشک آردی

با استفاده از صابون حشره کش تمام قسمت های گیاه، از جمله زیر برگ ها را آغشته کنید، این کار را هفته ای یک بار (یا طبق آن چیزی که روی محصول نوشته شده است) تکرار کنید تا مشکل بطرف گردد و آبیاری را فقط زمانی انجام دهید که سطح خاک خشک شده باشد.

پژمردگی-باکتریال-گل-آنتوریوم

آفت باکتریال (Bacterial Blight)

گاهی اوقات رنگ برگ های آنتوریوم شما به سمت زردی می رود (برگ ها حالت خشکی ندارند و کاملا آبدارند) و بعد از آن خیلی سریع مایل به قهوه ای- سیاه می شوند و از بین می روند، این بیماری همان آفت باکتریایی است. این مشکل زمانی شدت می گیرد که رطوبت زیاد و دما در هنگام شب زیاد باشد.

یکی از کارهای ضروری در این مواقع، هرس شاخ و برگ آسیب دیده با یک قیچی استریل شده است. کارهای زیر نیز در کنترل این بیماری موثرند:

 • کاهش سطح رطوبت
 • کاهش دمای داخل خانه یا محل کار
 • اطمینان از وجود گردش هوا در اطراف آنتوریوم
 • فقط روی خاک آب بریزید و از ریختن آب بر روی گیاه خودداری کنید.

پژمردگی-باکتریال-گل-آنتوریوم

پژمردگی باکتریال گل آنتوریوم (Bacterial Wilt)

گاهی اوقات گیاه شما، نور و آب کافی دریافت می کند اما شما می بینید که رگه های روی برگ آنتوریوم زرد شده و سپس کل برگ به رنگ برنز مایل به قهوه ای تغییر پیدا می کند! اینجا می توان گفت که گیاه شما دچار پژمردگی باکتریایی شده است.

استفاده از ابزارهای غیر بهداشتی، گلدان و خاک آلوده جزء علل معمول این مشکل است. گاهی اوقات گیاه آنتوریوم شما در شرایط خنک بودن فضای داخلی این مشکل را دارد ولی بروز نمی دهد و با گرم شدن محیط علائم آن نمایان می شود.

بهترین راه پیشگیری از این مشکل اطمینان از این است که هنگام تعویض گلدان فقط از خاک تازه و تمیز استفاده کنید، همچنین از ظروف تمیز و ابزار استریل شده استفاده نمایید. و همیشه با از بین بردن شاخ و برگ های مرده و ریخته شده، اطراف گیاه را تمیز نگه دارید.

با ثبت نظرات و سوالات خود ما را در تولید محتوای هدفمند و مفید همراهی نمایید.

منابع مورد استفاده برای ایجاد مطلب همه چیز در مورد نگهداری گل آنتوریوم :

استفاده از تجارب تیم گلیزه در بخش گل های آپارتمانی و منابع مرجع و مورد اطمینان اینترنتی در جهان از جمله

دیدگاهی در مورد “همه چیز درباره نگهداری گل آنتوریوم

 1. میثم گفت:

  عالی، مطلب کامل و قابل استفاده ای بود

  لطفا مطالب قسمت “آموزش های” سایت رو بیشتر کنید، ممنون

  1. ادمین گفت:

   ممنون از ثبت نظر شما
   حتماً

 2. escort bayan گفت:

  I like it when people get together and share opinions. Great site, stick with it! Minette Clayton Julio

  1. ادمین گفت:

   Thanks for your comment

 3. amatuer wife گفت:

  Wow, wonderful blog format! How lengthy have you ever been running a blog for? Ida Bernarr Mahoney

  1. ادمین گفت:

   ‘Thanks for your comment ‘Ida Bernarr Mahoney

 4. حمید گفت:

  مطالب بسیارمبسوط وروشن واموزنده است اما بیشتراوقات گیاهان دچار مشکلاتی میشوند فقط خودشان میدانندوای یعنی پایان یک گیاه..

  1. ادمین گفت:

   تشکر از ثبت نظر شما
   گیاهان هم بمانند انسان دوره زندگی دارند که گه گاهی بسیار کوتاه و گاهی به بلندای عمر درخت زیتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *