گل شاخه ای

معرفی گل نرگس

گل-نرگس

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

از دیرباز نام «نرگس» در ادبیات پارسی همواره اشاره به چشم معشوق دارد. مثلا در شاهنامه فردوسی در وصف دختری که زال عاشقش شده (رودابه) می‌خوانیم :

دو چشمش بسان دو نرگس بباغ
مژه تیرگی برده از پر زاغ
دو ابرو بسان کمان طراز
برو توز پوشیده ازمشک ناز

در این مطلب سعی شده به سوالات زیر پاسخ داده شود:

معرفی کامل گل نرگس با استفاده از منابع داخلی و خارجی در موارد زیر:

  1. نرگس نماد چیست؟داستان گل نرگس در اساطیر یونان باستان

  2. گل نرگس نماد کدام کشور است؟

  3. نحوه پرورش و فصل رویش گل نرگس چه زمانی است؟

  4. انواع نرگس بهمراه عکس

  5. قیمت گل نرگس در سال ۱۳۹۹ در تهران چقدر است؟

۱- نرگس نماد چیست؟

گل نرگس نماد تولدی دوباره و شروعی نو می باشد.

گل نرگس گیاهی با گل های خوشبو و سفید رنگ است که پیاز های آن به شکل ورقه های فلسی و مطبق می باشد. پیاز گل های نرگس میتواند تا سالها بدون نیاز به کشت مجدد رشد کرده و گل دهد. گل های نرگس نیز معمولا سفید است، اما بسته به شرایط محیطی گاهی زرد، گاهی نارنجی و گاهی کمرنگتر و پر رنگ تر هستند.

از آنجایی که نرگس جزء اولین گیاهان چند ساله است که پس از یخبندان زمستان شکوفا می شود نمادی از شروع جدید (و آمدن بهار) می باشد.
نرگس در زبان لاتین، به نارسیس معروف است. اعتقاد بر این است که این نام از اساطیر یونان به نام نارسیس یا همان “پسر خدای رودخانه“ گرفته شده است.

نارسیس بخاطر زیباییش تقدیس می شد اما مغرور بود و به هیچ یک از دختران زیبا اعتنایی نداشت. الهه نمسیس متوجه این موضوع شد و او را از طریقی فریب داد! بدین گونه که او بازتاب عکس زیبای خود را در آب دید و عاشق خودش شد.
در حالی که او به انعکاس تصویر خود خیره شده بود (به گفته مورخان انعکاس تصویر او، تصویر همان دخترانی بود که به آنها بی اعتنایی می کرد)، او را به گل نرگس تبدیل کرد تا انتقام نحوه برخورد او را بگیرد.

برخی دیگر بر این باورند که او در تلاش برای گرفتن بازتاب چهره ی خود غرق شد و گل هایی که در امتداد بستر رودخانه شکل گرفتند به نام وی نامگذاری شدند. برخی حتی بر این معتقدند که گل های خم شده گل نرگس نشان دهنده همین موضوع است یعنی خم شدن نارسیس در رودخانه و خیره شده شدن به انعکاس چهره ی خود.

۲- گل نرگس نماد کدام کشور است؟

گل نرگس نماد کشور ولز

شکوفه زدن این گل همزمان با روز سنت داوود است[۱]، جشنی برای حامی و نگهدار مقدس کشور ولز. برخی معتقدند که وفاداری شکوفه های گل نرگس با وفاداری و سرسپردگی داود به مردمش مرتبط است.

مضافا، گل های نرگس در کشور چین به عنوان یک گل ارزشمند محسوب می شود. آنها در حوالی سال نو چینی شکوفا می شوند و نمادی از خوش شانسی، سعادت و خوش بختی اند. اگر گل ها دقیقاً در روز سال نو شکوفا شوند، به این معنی است که شما برای تمام سال موفق خواهید بود.

نرگس ها اغلب در دهمین سالگرد ازدواج داده می شوند و به معنی خوشحالی، نشاط و شادی است. گل نرگس یکی از موضوعات تحقیق انجمن سرطان آمریکا هستند، آنها به درمان سرطان با استفاده از گل ماه تولد مارس امیدوارند …

[۱] David’s Day

گل-نرگس-نماد-کشور-ولز

۳- نحوه پرورش و فصل رویش گل نرگس چه زمانی است؟

نرگس در فصول پاییز و زمستان گلدهی می کند

در ایران انواع مختلفی از گل های نرگس پرورش می یابد و امکان کاشت و پرورش آن وجود دارد، که از آن جمله نرگس شهلا، نرگس شیراز، نرگس مسکین، نرگس پرپر، هزار پر یا شست پر و نرگس نروک یا پنجه گربه ای را میتوان نام برد.

دو نوع عمده گل نرگس در ایران نرگس شیراز و نرگس شهلا هستند و بقیه گل های نرگس در رنگ های سفید تا نارنجی دیده می شوند . شیپور وسط گل نرگس از گلبرگ های آن پر رنگ تر است وقسمتی از پرچم تغییرشکل داده آن می باشد.

نرگس بسته به نوع آن در زمان های مختلفی گل می دهد مثلا نرگس شیراز که دارای عطر و بوی منحصر به فردی است در اواخر پاییز تا اواسط بهار گل می دهد ،نرگس شهلا که گلبرگ های زردی دارد و دارای شیپور بزرگی دروسط گلبرگ هاست در اواخر زمستان تا اوایل بهار گل می دهد .

دشت-نرگس

۴-انواع گل نرگس بهمراه عکس

در ایران انواع مختلفی از گل نرگس پرورش می یابد و امکان کاشت و پرورش آن وجود دارد، که از آن جمله نرگس شهلا، نرگس شیراز، نرگس مسکین، نرگس پرپر، هزار پر یا شست پر و نرگس نروک یا پنجه گربه ای را میتوان نام برد.

دو نوع عمده نرگس در ایران نرگس شیراز و نرگس شهلا هستند و بقیه گل های نرگس در رنگ های سفید تا نارنجی دیده می شوند . شیپور وسط گل نرگس از گلبرگ های آن پر رنگ تر است وقسمتی از پرچم تغییرشکل داده آن می باشد.

نرگس بسته به نوع آن در زمان های مختلفی گل می دهد مثلا نرگس شیراز که دارای عطر و بوی منحصر به فردی است در اواخر پاییز تا اواسط بهار گل می دهد ،نرگس شهلا که گلبرگ های زردی دارد و دارای شیپور بزرگی دروسط گلبرگ هاست در اواخر زمستان تا اوایل بهار گل می دهد .

انواع-گل-نرگس

قیمت گل نرگس در سال ۱۳۹۹ در تهران چقدر است؟

بسته به کیفیت و محل خرید از دو تا هشت هزارتومان متغیر می باشد

گل نرگس در تهران از اواخر پاییز تا پایان زمستان بصورت فراگیر موجود هست که همیشه در اوایل و اواخر عرضه این گل خوشبو شاهد بالاترین قیمت عرضه آن هستیم

ولی بطور کلی امسال متوسط قیمت حدود شاخه ای سه هزار تومان بوده که باتوجه به هزینه های بالا برداشت ، حمل نقل ، انبار داری و پخش قیمت عنوان شده بسیار ناچیز می باشد.

منابع مورد استفاده برای ایجاد مطلب معرفی گل نرگس :

استفاده از تجارب تیم گلیزه در بخش گل های شاخه ای و منابع مرجع و مورد اطمینان اینترنتی در جهان

1 نظر در “معرفی گل نرگس

  1. elham arezabak گفت:

    زیباترین گل دنیا .گل نرگس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *