گیاه آپارتمانی

اسامی انواع ساکولنت بهمراه تصاویر

اسامی انواع ساکولنت

ساکولنت ها به دلیل مراقبت و نگهداری آسان و همچنین تنوع بالا در گونه، رنگ و سبک از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی هستند.

این گیاهان، فوق العاده با دوام هستند و در بین مردم به عنوان گیاه مقاوم در برابر خشکی شناخته می شود چراکه بسیاری از آنها بومی کویر بوده اند.

معرفی پنج گروه اصلی ساکولنت ها که هرکدام شامل زیر مجموعه های زیادی هستند :

 1. کاکتوس ها (Cacti or Cactaceae)

 2. سدوم ها (Sedum)

 3. هاوارتیا یا هاوارثیا (Haworthia)

 4. اچوریا یا ساق عروس (Echeveria)

 5. سمپرویوم (Echeveria)

در ادامه، توضیحات هرگروه را بتفکیک و به همراه تصاویر بیان می کنیم با ما همراه باشید

انواع-کاکتوس

۱- کاکتوس ها (Cacti or Cactaceae)

کاکتوس ها یکی از محبوب ترین انواع ساکولنت ها هستند که به دلیل داشتن تیغ و یا خار معروف شده اند .

کاکتوس از کلمه یونانی “kaktos” گرفته شده است. معنایی که امروزه می شناسیم مربوط به قرن هفدهم میلادی می باشد ، زمانی که این کلمه برای توصیف گیاهان سبز و بدون برگ کویر آمریکا به کار می رفت.

کاکتوس ها معمولاً در شرایط کویری زندگی می کنند و گزینه ای بسیار خوبی برای مراقبت کم در فضای باز هستند. دو نوع از کاکتوس های پر طرفدار:

 • کاکتوس Pincushion: این کاکتوس نام خود را از قسمت بیرونی گیاه که دارای تیغ های تیز است، گرفته است. این مدل یک مینی کاکتوس است که می تواند در محیط آپارتمانی رشد کند و توان قرارگیری در فضای باز را هم دارد. (Mammillaria crinite)
 • کاکتوس توپی (Parodia magnifica): کاکتوس توپی همان طور که از اسمش پیداست نوعی از ساکولنت هاست که به شکل منحصر به فردی گرد هستند و قد آنها بین ۳۰-۶۰ سانتی متر هم می رسد. در مقایسه با سایر کاکتوس ها، کاکتوس توپی نور مستقیم را ترجیح نمی دهد و ممکن است نیاز به آب بیشتری از حد متوسط داشته باشد.

نام ۲۰ نوع کاکتوس :

نام-20-نوع-کاکتوس

۲- سدوم ها (Sedum)

سدوم ها گونه هایی از ساکولنت ها هستند که ممکن است تا ارتفاع ۹۰ سانتی متری(سه فوت)  هم قد بکشند و به رنگ های مختلفی در می آیند.

به طور کلی این ساکولنت ها، نور آفتاب کامل یا جزئی را دوست دارد و در لبه ی پنجره به خوبی رشد می کند.

دونوع از سدوم های معروف
 • غوره ای یا دم الاغی (مورگانیانوم- Sedum morganianum): یک گیاه خانگی بسیار محبوب است که به شکل طولانی و شبیه دم یا دنباله رشد می کند. این ساکولنت در فضای داخلی به خوبی رشد می کند و به عنوان یک گیاه آویز بسیار مناسب است. کراسولاها از معروف ترین گونه های این نوع ساکولنت هستند.
 • رزیوم- Roseum (Sedum spurium): ساکولنت های رزیوم گونه کوچکتری هستند که قد آنها تا ۱۵ سانتی متر (شش اینچ) می رسد. این گونه از ساکولانت ها در فصل رشد گل های کوچکی می دهد و در شرایط مختلف از سایه جزئی تا آفتاب کامل، رشد می کند.
تصاویر-ساکولنت-سدوم

۳- هاوارتیا یا هاوارثیا (Haworthia)

ساکولنت های هاورتیا گیاهانی کوچک هستند که بومی آفریقای جنوبی می باشند. کاشت هاورتیا نسبتاً آسان است و در زیر نور آفتاب رشد می کند.

در فصول رشد به رطوبت و در فصول خشک به آب و هوای خنک تری نیاز دارد.

دونوع از هاواتیا های معروف
 • گیاه گورخری یا Zebra (Haworthia fasciata) :هاوارتیای گورخری یک انتخاب ساده در بین گیاهان آپارتمانی است که از نظر قد و عرض تا ۱۵ سانتی متر (شش اینچ) رشد می کند. این گونه از هاوارتیا برای گلدان های کوچکتر ایده آل هستند، چراکه ریشه های این ساکولنت نسبت به سایر ساکولنت ها جمع و جورتر هستند.
 • لیموفیلیا یا limifolia (Fairy Washboard): این هاوارتیا گونه کوچکی از ساکولنت ها هستند که قطر و کلفتی آنها تا ۴ سانتی متر می رسد.ظاهر این هاوارتیا همانند گل دایره ای شکل است و به دلیل لبه های تیز و برجستگی های مشخص آن قابل تشخیص است.

۴- اچوریا یا ساق عروس (Echeveria)

ساکولنت های اچوریا بومی بیابان های غرب آمریکا هستند و در شرایط خشک و گرم رشد می کنند.

گل دایره ای شکل این گیاه آنها را به یک باغچه کوچک بدل کرده است و بسیار چشم نواز است.

 این گیاه را می توان در گلدان ها کاشت به شرطی که به آنها آفتاب و آب کافی داده شود.

دونوع از ساق عروس های معروف
 • گیاه مخملی-Plush Plant- (Echeveria pulvinata): گیاه مخملی یکی از انواع ساکولنت هاست که ظاهری گرد همانند گل ها دارد و از پرزهای ظریف و تقریباً شبیه خز پوشیده شده است. این گیاه سایه جزئی را ترجیح می دهد و هم در زمین و هم در فضای داخلی، رشد خوبی دارد.
 • دودلیا یا Dudleya (Echeveria spp): دودلیا گونه ای از ساکولنت هاست که بیشتر در آب و هوای گرم رشد می کند و می تواند تا یک قرن هم زنده بماند. این ساکولنت باید تا آنجا که ممکن است آفتاب داشته باشد و در عین حال به آبیاری زیادی احتیاج ندارد.

۵- سمپرویوم (Sempervivum )

سمپرویوم یکی از محبوب ترین انواع ساکولنت ها است و به راحتی با ظاهری گرد که شبیه گل رز است، قابل شناسایی است و جزء گیاهانی محسوب می شوند که دارای نگهداری آسانتری است.

سمپرویوم می توانند در شرایط متفاوت نوری، از نور کم تا آفتاب مستقیم رشد کنند.

دونوع از سمپرویوم های معروف
 • مرغ و جوجه یا Hens-and-chicks (Sempervivum tectorum): بعضی از افراد هستند که دست به تکثر هرگونه گیاه میزنند موفق نیستند! این گیاه بسیار مناسب این افراد است. اگرچه مرغ و جوجه ها فقط حدود سه سال زندگی می کنند، اما با تولید تکه های هر ساله گیاه، می توان به راحتی به حیات آن ادامه داد.
 • لب ماتیکی یا Mountain houseleek (Sempervivum montanum): این گیاه یکی از ساکولنت های کوچک است هم رشد خوبی دارد و هم از ساقه های خود گل های سرخ کوچکی می دهد. ارتفاع آن تا ۲۰ سانتی متر (هشت اینچ) می رسد و گزینه ای عالی برای رشد در محیط داخلی است.

ساکولنت ها در اندازه ها و سبک های بسیار متنوعی تولید شده اند و ظاهر زیبایی را به محیط پیرامون شما اضافه خواهند نمود

شما می توانید با مجموعه خود خلاقیت ایجاد کنید و یک باغ زیبا  از ساکولنت ها درست کنید.

اگر می خواهید طرح خاص خود را بسازید می توانید از نمونه های زیر هم ایده برداری نمایید.

با ثبت نظرات و سوالات خود ما را در تولید محتوای هدفمند و مفید همراهی بفرمایید.

منابع مورد استفاده برای تهیه مطلب اسامی انواع ساکولنت :

استفاده از تجارب تیم گلیزه در بخش نگهداری و تکثیر گیاهان آپارتمانی و منابع مرجع و مورد اطمینان اینترنتی در جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *